1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bill Gates, Evrensel Grip Aşısı İçin 12 Milyon Dolarlık Yarışma Başlattı!

Bill Gates, Evrensel Grip Aşısı İçin 12 Milyon Dolarlık Yarışma Başlattı!

Bill Gates, Evrensel Grip Aşısı İçin 12 Milyon Dolarlık Yarışma Başlattı!

Bill Gates, bugün Massachusetts Tıp Derneği için yaptığı Shattuck Konferansı sırasında evrensel grip aşısı için gelecek vaat eden tekliflere 250,000 dolar ila 2 milyon dolarlık bir fon verecek. Ardından hayvan deneyleriyle başarılı olduğunu kanıtlayanlara da 10 milyon dolarlık büyük ödül verecek.

Her yıl, Massachusetts Tıp Derneği ve New England Journal of Medicine, sağlıkla ilgili bir konuya odaklanmış panelistleri ve konuşmacıları içeren bir etkinlik hazırlıyor. Bu yıl üzerinde durulan konu epidemi yani salgın hastalıklardı. HIV ve sıtma gibi tehditlerle mücadele etmek için çaba gösteren Bill Gates de etkinlikte konuşmacılar arasında yer aldı.

Bugün, hastalıkların ilk defa geçirilmesinden çok daha etkili bir şekilde bağışıklık kazanmamıza yardımcı olan aşılar, ilaçlar ve teşhis araçlarımız var. Gates yaptığı konuşmada, dünyanın tıpkı savaşa hazırlandığı gibi pandemiler (dünya genelinde etkili olan salgın hastalıklar) için de savaşa hazırlanması gerektiğini belirtti.

Bill Gates ve Larry Page ortaklığı iki yıl boyunca evrensel grip aşısı için gelecek vaat eden tekliflere 250,000 dolar ila 2 milyon dolarlık bir fon verecek. Ardından hayvan deneyleriyle başarılı olduğunu kanıtlayanlara 10 milyon dolarlık büyük ödülü takdim edecekler.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), mevsimsel influenza nedeniyle her yıl 290.000 ila 650.000 kişinin öldüğünü tahmin ediyor. Dolayısıyla bu konunun üzerinde durmak, daha yaşanabilir bir dünya için çok önemli.

Bill Gates yarışma duyurusunu yaparken, 30 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanabilecek bir salgına vurgu yaptı. Ayrıca hükümetlerin 30 milyon kişiyi öldürecek bir silaha karşı dururken, biyolojik bir silaha karşı durmamalarında aciliyet duygularının olmadığını belirtti.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap