1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. NASA’nın Mars’taki Gözlem Aracı Opportunity’den Mars’taki Toz Fırtınası Nedeniyle Haber Alınamıyor!

NASA’nın Mars’taki Gözlem Aracı Opportunity’den Mars’taki Toz Fırtınası Nedeniyle Haber Alınamıyor!

NASA’nın Mars’taki Gözlem Aracı Opportunity’den Mars’taki Toz Fırtınası Nedeniyle Haber Alınamıyor!

NASA’nın 2003 yılında Mars’a gönderdiği gözlem aracı Opportunity, Kızıl Gezegen’deki dev bir “Toz Fırtınası” nedeniyle yaklaşık iki aydır Dünya’yla iletişim kuramıyor.

Güneş Sistemi’ndeki en büyük toz fırtınalarına sahne olan gezegen Mars, yine dev bir fırtınanın etkisi altına girdi. 30 Mayıs’ta başlayan ve yavaş yavaş etki alanını büyüten toz fırtınası, şu anda tüm gezegeni ele geçirmiş durumda. Gezegen üzerindeki gözlemlerini sürdüren NASA ise, gözlem aracı Opportunity’den haftalardır haber alınamadığını açıkladı.

NASA’nın 400 milyon dolar bütçe ile 2003 yılında Mars’a gönderdiği Opportunity ile irtibatın kesilmesine yol açtı. Halen iletişim kurulamayan gezegendeki aracın akibeti bilinmiyor. Nükleer enerjiyle çalışan Curiosity’nin aksine gücünü güneş enerjisinden alan Opportunity, toz fırtınası nedeniyle uzun bir süredir bataryalarını şarj edemiyor. NASA’nın yaptığı açıklamalara göre uzay aracı Dünya’ya en son 10 Haziran’da bir fotoğraf göndermiş ve kısa süre sonra NASA merkeziyle olan iletişimi tamamıyla kesmiş.

NASA ise uzay aracından yaklaşık iki aydır haber alamıyor olmasına rağmen yine de oldukça optimistik olduklarını söylüyor. Opportunity’nin fırtına öncesinde gayet sağlıklı bir durumda olduğunu söyleyen uzay ajansı, toz fırtınasının tamamıyla dinmesinin ardından büyük ihtimalle iletişimin sağlanabileceğini düşünüyor. NASA ayrıca Opportunity’nin şu anki konumunun görece sıcak bir ortama sahip olduğunu ve bu anlamda da uzay aracının soğuk konusunda bir sorun yaşamayacağını belirtiyor.

Opportunity, NASA’nın Mars keşif aracı programının parçası olarak 7 Temmuz 2003’te uzaya fırlatılmış, 25 Ocak 2004’te Mars’ta Meridiani Planum Platosu’na inmişti. Opportunity, aslında 90 Mars günü süreceği düşünülen bir görev planlaması ile 2004 yılının Ocak ayında Mars’a inmeyi başardı. Ve 16 Şubat 2018 tarihi itibarı ile de 5.000’inci Mars gününe ulaşmış oldu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap