1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Norveç’te Yerin 50 Santimetre Altında Viking Gemisi Bulundu

Norveç’te Yerin 50 Santimetre Altında Viking Gemisi Bulundu

Norveç’te Yerin 50 Santimetre Altında Viking Gemisi Bulundu

Norveç’te arkeologlar Vikinglerin yerleşim alanında yaptıkları çalışmalarda toprağın altına gömülmüş bir Viking gemisi keşfettiler.

Norveç’in Ostfold eyaletinde araştırma yapan arkeologlar, radar taramaları yaptıkları sırasında toprağın  50 santimetre altında, 20 metre uzunluğunda gömülmüş bir Viking gemisi keşfettiler.

Norveç Kültürel Miras Araştırmaları Enstitüsü (NIKU: Norsk institutt for kulturminneforskning) tarafından yapılan açıklamada, arkeologların muhtemelen Viking mezarlığı ve bu mezarlığa gömülmüş bir Viking gemisi keşfettiklerini söylediler.

Vikinglerin bazı cenazeleri gerçek gemilerle birlikte gömdükleri biliniyor. Projeyi yürüten arkeolog Lars Gustavsen’da konu hakkında, Viking Dönemi’nde gemilerin, güç ve itibarı göstermek amacıyla mezarlıkların bir bölümüne gömüldüğünü söyleyen Gustavsen, açıklamasının devamında da geminin omurgasının sağlam göründüğünü de belirtti.

Şu an içinse bölgede herhangi bir kazı yapılmayacağı söylendi. Vikinglerin, 800 ile 1050 yılları arasında İskandinavya ve Danimarka’da yaşadıkları belirtiliyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap