1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Telefonun Mucidi Aslında Kim? Graham Bell mi? Antonio Meucci mi?

Telefonun Mucidi Aslında Kim? Graham Bell mi? Antonio Meucci mi?

Telefonun mucidi herkes tarafından Graham Bell olarak bilinir. Peki ya gerçekten öyle mi? gelin cevabına hep birlikte bakalım.

Telefonun Mucidi Aslında Kim? Graham Bell mi? Antonio Meucci mi?

Telefonun mucidi kim diye sorarsanız hemen hemen herkes bunu cevabını Graham Bell olarak verir. Peki ya telefonun mucidinin Graham Bell olmadığını söylesek. Aslında Graham Bell telefonun mucidi değildir. Graham Bell yalnızca telefonun patentine sahiptir. Bell, telefonun patentini 1876 yılında almıştır. O zamana kadar zaten telefon çoktan icat edilmiştir.

Peki Telefonun Asıl Mucidi Kimdir?

Antonio Meucci

Telefonun asıl mucidi Antonio Meucci’dir. İtalyan asıllı bu Amerikalı mühendis Meucci, 1854 yılında ilk telefonu üretmiştir. Adını da “teletrofono” koymuştur. Teletrofono adlı bu icat ses dalgalarını elektrik dalgalarını çevirip karşı tarafa tekrar ses olarak aktarabiliyordu. Telefonun asıl mucidi Antonio Meucci’dir. İtalyan asıllı bu Amerikalı mühendis Meucci, 1854 yılında ilk telefonu üretmiştir. Adını da “teletrofono” koymuştur. Teletrofono adlı bu icat ses dalgalarını elektrik dalgalarını çevirip karşı tarafa tekrar ses olarak aktarabiliyordu.

Meucci, ilk başta bu patenti ticari amaçlı kullanmayı düşünmez. O yüzden de patent başvurusu yapmaz. Fakat 1871 yılına gelindiğinde Meucci, icadının patentini almak ister. Ancak 250 dolar patent parasına ihtiyacı olur ama maddi durumu buna el vermediğinden patenti alamaz. O da icadına sponsor aramaya karar verir. Ancak icadına sponsor da bulamaz. Meucci, son çare olarak geçici patent almaya karar verir. 3 yıl boyuca her yıl 10 dolar ödediği patent ücretini 1874 yılına gelince ödeyemez. Ve patent elinden alınır.

Bunların üzerine 1876 yılında Graham Bell ortaya çıkar ve “telephone” isimini koyduğu cihazla Meucci’nin patentini alır. Meucci, icadı kendisini daha önce keşfettiğine dair Graham Bell’e dava açar. Fakat Bell, davayı kazanır. Zaten mahkeme daha sonuçlanmadan Meucci vefat eder. Bazı iddialara göre de Graham Bell davayı kazanmak için başsavcıya kendi şirketinden %10 pay teklif ettiği yönünde.

Graham Bell’in Renklendirilmiş Fotoğrafı

Bu konu hakkında son olarak 2002 yılında ABD Kongresi, telefonun mucidi olarak Antonio Meucci kabul eder. Fakat patent hala Graham Bell’e aittir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Genelde bütün böyle büyük icatların hep böyle hikayeleri oluyor.