1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Türk Bilim İnsanı Virüsleri Hızlı Tespit Eden Mikroçip Üretti!

Türk Bilim İnsanı Virüsleri Hızlı Tespit Eden Mikroçip Üretti!

Türk Bilim İnsanı Virüsleri Hızlı Tespit Eden Mikroçip Üretti!

Toronto Üniversitesinde antibiyotiklere direnç gösteren bakteriler üzerinde çalışmalar yapan Türk bilim insanı Dr. Enver Gürhan Kılınç, bakterileri ve onları yok edecek virüsleri hızlı tespit eden mikroçip üretti.

Kanada’da yaşayan ve Toronto Üniversitesi’nde çalışmalar yürüten bilim insanı Dr. Enver Gürhan Kılınç, oldukça başarılı bir işe imza attı. Çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Kılınç, üretilen mikroçipin, tedavilerde hem maliyet hem de zaman tasarrufu bakımından önemli katkılar sağladığını belirtti.

Mikroçipin maliyetinin 1 Kanada dolarından daha az olduğunu söyleyen Kılınç, “Toronto Üniversitesindeki çalışmamız 2015 yılında başladı. Çalışmamız sonucunda daha önce 20 ila 30 dolar maliyeti olan, bakterileri ve onlarla mücadele edecek virüsleri saptama tetkikini 1 doların altına, en az 2 gün olan tetkik süresini de 15 dakika gibi kısa bir zamana indirdik. Toronto’daki bir hastane, günde bu tetkikten en az 800 tane yaptıklarını söyleyerek, bulduğumuz mikroçipli sistemden büyük heyecan duydu.” ifadelerini kullandı.

Üretilen mikroçipin, bakteriler üzerindeki etkileri her geçen gün azalan antibiyotik tedavisine alternatif olarak ortaya çıkan faj tedavisinde önemli bir aşama sağlayacağını dile getiren Kılınç, “Yaptığımız çipler faj ve bakteri etkileşimini gerçek zamanlı takip edip bakteri parçalanmasını tespit etmektedir. Bu amaçla tasarladığımız cihaz, fajları kullanarak bakterileri tespit eden tanı aracı olarak faaliyete geçecek. Mikroçipli sistemimiz, yüklenen virüsle bakterileri 15 dakikada karşılaştırarak, hangi virüsün hangi bakteri üzerinde etkili olduğunu, yeşil ışık ve ses ikazı ile haber veriyor.” diye konuştu.

Faj terapisi ve tedavisi, kişiye özel tasarlandığından hastalar yalnızca kendileri için belirlenen fajları alır. Ancak Yeni mikroçip uygulaması ile birlikte hastanın gereksinimi olan fajlar daha hızlı daha etkili ve az maliyetli olacak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap