1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Yüzeyi Dokunmatik Duvar Geliştirildi

Yüzeyi Dokunmatik Duvar Geliştirildi

Yüzeyi Dokunmatik Duvar Geliştirildi

Carnegie Mellon Üniversitesi ve Disney Research Pittsburgh’dan araştırmacılar,  dokunmaya duyarlı bir duvar geliştirdi.

Carnegie Mellon Üniversitesi İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Enstitüsü’nden (HCII) Doçent Chris Harrison, HCII’da doktora öğrencisi olan Yang Zhang ile birlikte günümüzün ‘aptal’ duvarlarını akıllı hale getirebilecek bir teknoloji geliştirdiler. Wall++ olarak adlandırılan teknoloji, hem dokunmayı hem de elektromanyetizmayı tespit edebiliyor.

Bu sistemin arkasında uygulanan su bazlı nikel boya, özel elektrotlar, kaplamalar ve en son tüm sistemi örten lateks boya yer alıyor. Bu şekilde kurulan ve özel bir cihaza bağlanan duvar, bir anda interaktif hale geliyor. Kişilerin dokunmalarını ve kaydırma hareketlerini algılayabilen duvar, oldukça hızlı ve hassas çalışıyor.

İki farklı modda kullanılabilen Wall++, kapasitif modda tıpkı bir laptop dokunmatik yüzeyi gibi duvara yapılan tüm dokunuşları algılayabilir. Elektromanyetik modda ise odadaki tüm elektronik cihazların yaymış olduğu elektromanyetik dalgaları tespit edebilen ‘akıllı’ duvar, cihazların yerlerini belirleyebilir. Tabii ki üzerinde elektromanyetik bir cihaz bulunan insanların yeri de duvar tarafından tespit edilecektir.

Wall ++ isimli bu proje, kullanıcıların ışıkları açıp kapatması, kapı kilidini açması, müziği kontrol etmesi gibi işlemler için kontrol paneli bulunduruyor. Ayrıca duvar çeşitli görevler için özelleştirilebilir nitelikte.

Ayrıca Duvarın maliyetinin metrekare başına 21 dolar olduğu belirtiliyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap