1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Apple’ın İşlemci Üreteceği İddiası Intel’in Hisselerini %7.6 Düşürdü!

Apple’ın İşlemci Üreteceği İddiası Intel’in Hisselerini %7.6 Düşürdü!

Apple’ın İşlemci Üreteceği İddiası Intel’in Hisselerini %7.6 Düşürdü!

Apple’ın 2020 yılında bilgisayarlarında kendi tasarladığı işlemcileri kullanacağı iddia edildi. İddialar sonrası çip üreticisi Intel’in borsadaki hisseleri yüzde 7.6 oranında düştü.

ABDli teknoloji devi Apple’ın kendi işlemcisi üreteceği iddiaları ortalığı karıştırdı. Bloomberg’in şirkete yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Apple, 2020 yılından itibaren Mac bilgisayarlarında kendi ürettiği işlemciyi kullanacak. İddiaların duyulmasının ardından Apple’ın bilgisayarlarına da işlemci tedarik eden dünyanın en büyük üreticisi Intel’in hisseleri yüzde 7.6 değer kaybederken her iki firma konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Haberde yer alan bilgilere göre, Apple’ın üzerinde çalıştığı ve 2020 yılından itibaren kendi bilgisayarlarında kullanacağı iddia edilen işlemci geliştirme girişimine “Kalamata” kod adı verilmiş. Kalamata sözcüğü incelendiğinde Yunanistan’da yer alan bir kıyı kenti olduğu ortaya çıkıyor. Bu kentin iddiaları gündeme gelen projeye isim babası olup olmadığı bilinmiyor.

Apple’ın Mac bilgisayarlarından elde edilen gelirin şirket gelirlerinin %11’ini oluşturduğu 2017 yılının finansman raporlarında yayınlanmıştı. Özellikle son yıllarda hızla artan mobil kullanım sonrası bilgisayar satışlarında yaşanan düşüş, teknoloji devini de bir şekilde olumsuz yönde etkilemiş görünüyor.

Apple’ın PC üreticilerine göre en önemli avantajı kendi geliştirdiği bir işletim sistemine sahip olması. PC’de yer alan bazı patent ve teknolojilerden dolayı Intel dışında bir işlemcinin kullanılması o kadar kolay değil.

Intel’i Zor Günler Bekliyor

Intel’in özellikle mobil platformlarda kendisine yer edinememesi ve kullanıcıların büyük bölümünün PC platformunu bırakıp mobil dünyaya geçiş yapmış olmasından dolayı gelir hacminin yıllar geçtikçe düşüş gösterdiği biliniyor. Bununla birlikte son dönemde ortaya çıkan Meltdown ve Spectre açıklarının da dev işlemci üreticisine büyük prestij kaybettirdiği öne sürülüyor.

Apple’ın bu olası hamlesi maddi olarak Intel’i zora sokmasa da (Intel’in yıllık gelirinin sadece yüzde 5’i Apple’dan geliyor.) prestij ve piyasa algısı anlamında markanın sıkıntılı günlerin geçireceğini söyleyebiliriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap