1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Lider Değişti! İşte Dünyanın En Güçlü Süper Bilgisayarı: Summit!

Lider Değişti! İşte Dünyanın En Güçlü Süper Bilgisayarı: Summit!

Lider Değişti! İşte Dünyanın En Güçlü Süper Bilgisayarı: Summit!

IBM ve ABD Enerji Bakanlığı’na ait Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı, bakanlığın yeni süper bilgisayarı Summit‘i tanıttı. Tahtı 5 yıl sonra Çin’den geri alan “Summit” yani “Zirve” adı verilen bilgisayar saniyede tam 200 katrilyon işlem yapabiliyor.

Şimdiye kadar dünyanın en güçlü süper bilgisayarı listesinin en başında Çin üretimi Sunway TaihuLight yer alıyordu. Kısa süre önce bu değişti ve Amerika Birleşik Devletleri “Summit” ismli yeni süper bilgisayar ile liderliği eline aldı.

200 petaflop hızında çalışabilen yeni süper bilgisayarı Summit’i tanıtan ABD, Çin’in 93 petaflop’luk süper bilgisayarı Sunway TaihuLight’ı katlayarak geçmiş bulunuyor. 173 milyon dolar yatırıma mal olacak süper bilgisayar Summit, gelecek yıl tamamen hazır duruma gelecek. Summit, saniyede 200 katrilyon işlem yapma kapasitesine sahip. Yıllardır tahtın sahibi olan Sunway TaihuLight ise saniyede 93 petaflop yani 93 katrilyon işlem yapabiliyor.

Summit, 4608 sunucudan oluşuyor ve kapladığı alan iki tenis kortu büyüklüğüne ulaşıyor. 9000 adet 22 çekirdekli IBM Power9 işlemcisine sahip olan bilgisayarda ayrıca 27 bin adet Nvidia Tesla V100 GPU bulunuyor. Yapay zeka çalışmalarına odaklanması için özel olarak tasarlanmış Summit’i soğutmak için ise her dakika 15 bin litre kadar su kullanan süper bilgisayar, tam 8.100 eve yetecek kadar enerji harcıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap