1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. AliBaba’nın Kurucusu Jack Ma: Bitcoin balon, Blockchain teknolojisi değil

AliBaba’nın Kurucusu Jack Ma: Bitcoin balon, Blockchain teknolojisi değil

AliBaba’nın Kurucusu Jack Ma: Bitcoin balon, Blockchain teknolojisi değil

2. Dünya Yapay Zeka Kongresi’nde konuşan Jack Ma, blockchain teknolojisinin bir balon olmadığını ama bitcoinin bir balon olduğunu söyledi.

E-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Çin’in Tiençin kentinde düzenlenen 2. Dünya Yapay Zeka Kongresi’nde son dönemin iki popüler konu başlığı, blockchain teknolojisi ve Bitcoin üzerine çarpıcı ifadeler kullandı.

Blockchain teknolojisi üzerinde yıllardır çalıştığını belirten Jack Ma, içinde bulunduğumuz büyük veri döneminde, blockchain teknolojisinin, yönetim, kurumlar ve bireyler dâhil toplumun her kademesinde, veri gizliliği ve güvenliği alanında yaşanan bütün sorunları ortadan kaldırabileceğine inanıyor. Ma’nın blokchain konusunda da çeşitli endişeleri mevcut. Şu an e-ticaret sistemindeki veri gizliliği ve güvenlik alanındaki bütün sorunları blockchain’in çözeceğine inanan Ma, yatırımcıların tıpkı Bitcoin gibi bunu da bir ‘altın madeni’ gibi görmesinden duyduğu endişeyi de belirtti.

Blockchain teknolojileri ve günlük yaşamdaki uygulamaları konusunda iyimser olmaktan çekinmeyen Jack Ma konuyla ilgili, ” Bitcoin hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Gerçekten faydalı olsa bile, küresel ticaret ve finansal sistemin kuralları tamamen değişecek. Bu konuda hazır olduğumuzu düşünmüyorum.  Bu yüzden Alipay’e ABD Doları’na ve Avro’ya veriyorum. Blockchain’i inceleyen bir ekibimiz var ama Bitcoin ile ilgilenmiyoruz.” dedi.

Jack Ma, geçen sene 41,8 milyar dolar net servetiyle Asya bölgesindeki en zengin adam sıfatını kazanmıştı. Alibaba Group üyesi Ant Financial tarafından yürütülen ve büyük bir popülariteye sahip mobil ödeme uygulaması Alipay de tahmini olarak 450 milyon kullanıcıya sahip.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap