1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. BDDK, Akbank’a Dijital Para Hizmetleri Sunma İzni Verdi

BDDK, Akbank’a Dijital Para Hizmetleri Sunma İzni Verdi

BDDK, Akbank’a Dijital Para Hizmetleri Sunma İzni Verdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Akbank’ın kripto para ihraç etmesi ve ödeme hizmetleri sunması için izin verdi.

Akbank AkÖde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. adında, 12 milyon dolar sermaye ile yeni bir şirket kurmuştu. Şirket faaliyete geçebilmek için bir süredir BDDK’dan onay bekliyordu. Ve kuruldan beklenen izin nihayet geldi.

BDDK, aldığı kararla AkÖde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.’ne ödeme hizmetleri sunmak ve elektronik para ihraç etmek üzere elektronik para kuruluşu olarak faaliyette bulunmasına izin verdi. Böylece, AkÖde platformu ile kripto para transferi yapmanın ve kripto para ile ödeme hizmetleri sunmanın önü tamamen açılmış oldu.

BBDK Kurulu ayrıca, Akbank TAŞ’nin AkÖde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş’ye pazarlama ve satış sonrası desteği, çağrı merkezi operasyonları ve suistimal operasyonlarının yönetimi konularında destek ve danışmanlık hizmeti sağlamasına da karar verdi. Geçen sene Ripple ile yaptığı anlaşma ile bilinen Akbank, Türkiye’de Blockchain teknolojisini sistemlerine entegre eden ilk bankadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap