1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. İran, Kripto Para Birimi Bitcoin İle Yapılan Tüm İşlemleri Yasakladı!

İran, Kripto Para Birimi Bitcoin İle Yapılan Tüm İşlemleri Yasakladı!

Orta Doğu ülkesi İran, kripto para birimi olan Bitcoin ile yapılan tüm işlemleri yasakladı. Ancak Bitcoin madenciliğini yasaklamadı.

İran, Kripto Para Birimi Bitcoin İle Yapılan Tüm İşlemleri Yasakladı!

ABD’nin koyduğu ambargo yüzünden ticaret konusunda sıkıntılar yaşanan İran’da Bitcoin fiyatlarının yükselmesiyle de Bitcoin yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştı. Ancak bugün yapılan açıklamada Bitcoin ile yapılan işlemlerin yasaklandığı duyuruldu.

İran’ın yarı resmi haber ajansı olan Tensim’e açıklamada bulunan İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasır Hakimi, Bitcoin ile gerçekleştirilen tüm işlemlerin Kara Parayla Mücadele Yüksek Konseyi’nin kararıyla yasaklandığını belirtti.

Bitcoin’e yapılan yatırımın riskine de dikkat çeken Hakimi, Bitcoin’in İran’da alım ve satımının yasaklandığını söyledi. Bitcoin’in fiyat dalgalanmasının çok yüksek düzeyde olduğunu, bu yüzden de yasal riskler barındırdığını belirterek, vatandaşların bu oyunlara girmemesini tavsiye etti.

Hakimi, açıklamalarının devamında Bitcoin madenciliğinin ise henüz yasaklanmadığını da cümlelerine ekledi. Bu konuda Mal ve Döviz Kaçakçılığıyla Mücadele Kurumu Başkanı Ali Mueyyidi’de açıklamasında, Bitcoin ile yapılan tüm işlemlerin yasaklandığını vurguladı. Yasağa uymayanların ise ciddi bir neticeyle karşılaşacağını da söyledi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap