1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. İran Kripto Para Birimlerinin Kullanılmasını Yasakladı!

İran Kripto Para Birimlerinin Kullanılmasını Yasakladı!

İran Kripto Para Birimlerinin Kullanılmasını Yasakladı!

Kripto para birimleri yasaklanmaya devam ediyor. İran Merkez Bankası Bitcoin ve diğer dijital kripto para birimlerinin ülkede kullanılmasını yasakladı.

İran Merkez Bankası’nın kara para aklama konusundaki endişeler nedeniyle ülkedeki bankaların ve kredi kuruluşlarının Bitcoin ve diğer dijital kripto para birimlerini kullanmasını yasakladı.

Karar aslında geçen aralık ayında hükümete bağlı kara para aklama komitesince  alındı ancak İran Merkez Bankası söz konusu yasağı pazar günkü sirkülerinde yayımladı.

İran’ın bu hamlesi, riyalin son dönemde tarihinin en düşük düzeyine inmesinin ardından Tahran’ın piyasayı kontrol etme hareketinin bir parçası olarak yorumlandı. Geçtiğimiz günlerde dolar kurunu sabitleyen, yastık altı tasarrufları sınırlandıran ve finansal işlemlerde euro bazlı çalışılacağını açıklayan İran, devletten bağımsız para transferlerini önlemeye çalışıyor.

Bitcoin vb. kripto para birimleri İran’da serbest bırakılmasa da şu ana dek hukuki anlamda yasağa da maruz kalmamıştı. Hatta şubat ayında, İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehrumi sosyal medyadan yaptığı değerlendirmede Post Bank’ın kripto para geliştirmek için çalıştığını açıklamıştı.

Merkez Bankası’nın da İran’daki dijital para birimlerini kontrol etmek amacıyla diğer kurumlarla işbirliği içinde olduğu belirtilmişti.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap