1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Apple’ın Yeni Aldığı Patentle iPhone’lar Pasaport Yerine Geçebilecek

Apple’ın Yeni Aldığı Patentle iPhone’lar Pasaport Yerine Geçebilecek

Apple’ın Yeni Aldığı Patentle iPhone’lar Pasaport Yerine Geçebilecek

ABD Patent ve Marka Bürosu’nun, Apple’ın iPhone üzerinden kimlik saptama teknolojisi ile ilgili yaptığı patent başvurusunu kabul etti.

Apple’ın 30 Mart 2018’de ABD Patent ve Marka Bürosu’na yaptığı bir başvurunun detayları  henüz yeni ortaya çıkıyor.

Apple’ın iPhone üzerinden kimlik saptama teknolojisi ile ilgili istediği patent sonucunda akıllı telefonların pasaport yerine kullanılması imkansız değil. Önerilen fikir, güvenli depolama alanından şifrelenmiş kişisel verilerin bilgi talep eden makama aktarılabilmesine dayanıyor.

Apple Insider portalının aktardığına göre, uygulama üzerindeki bilgileri birçok akıllı telefonda bulunan NFC gibi radyo frekanslı tanıma teknolojilerinin yardımıyla aktarmayı planlıyor. Tasarımcılara göre, verilere izinsiz olarak ulaşılmasınıysa Touch ID ve Face ID gibi gelişmiş biyometrik doğrulama teknolojileri engelleyecek.

Önerilen konseptin çok geniş bir alanda kullanılabileceği, yeni tasarımdan hem özel şirketlerin, hem de (pasaport kontrolünde) devletlerin yararlanabileceği öngörülüyor.

Haberde ayrıca Apple’ın ABD Patent ve Marka Bürosu’na her hafta çok sayıda patent başvurusunda bulunduğunu, ancak geliştirilen teknolojilerin çok azının şirketin ticari ürünlerinde uygulandığı ifade edildi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap