1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Çinli İki Üniversite Öğrencisi, Apple’ı 900 Bin Dolar Dolandırdı

Çinli İki Üniversite Öğrencisi, Apple’ı 900 Bin Dolar Dolandırdı

İki üniversite öğrencisi, Apple'a çakma iPhone yollayıp değişim talep ederek, Apple'ı neredeyse 1 milyon dolara yakın zarara uğrattılar.

Çinli İki Üniversite Öğrencisi, Apple’ı 900 Bin Dolar Dolandırdı

ABD’de eğitim gören Çinli iki mühendislik öğrencisi, Çin’den getirdikleri sahte iPhone’lar ile Apple’ı 900 bin dolar dolandırmayı başardılar. Gelin konuyu detaylı bir şekilde inceleyelim.

Bu olay 2017’de başladı. İki öğrenci Çin’den getirdikleri sahte iPhone’ları Apple’ın resmi servislerine götürüp çalışmadıkları ve bozuldukları gibi çeşitli bahaneler sunup telefonların değişimini talep ediyorlardı. Apple yetkilileri de çakma iPhone’ları ayırt edemediler ve telefonları yenisiyle değiştirdiler. Bu yöntemin işe yaradığını anlayan ikili, Çin’den bir sürü sahte iPhone getirdiler ve farklı zaman aralıklarında bunları farklı farklı Apple servislerine götürdüler. Tabi servisler telefonların sahte olduğunu anlayamadı ve birçoğunu yeni iPhone’la değiştirdiler.

Bu yöntemle 1493 sahte iPhone’u yenisiyle değiştiren öğrenciler, yeni orijinal iPhone’ları satıp 895.000 dolar civarında kazanç elde ettiler. Tabi Apple durumu geçte olsa fark etmesinden sonra polise haber verip ikilinin yakalanmasını sağladı. İki öğrencinin evine baskın yapan polis, 300 adet sahte iPhone yakalayarak ikiliyi tutukladı.

İki öğrencinin alacağı ceza henüz belli olmazken, Apple tarafından konuyla ilgili daha resmi bir açıklama da henüz gelmiş değil.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap