1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Avrupa’nın İlk Şoförsüz Taksi Hizmetini Yandex Başlatıyor

Avrupa’nın İlk Şoförsüz Taksi Hizmetini Yandex Başlatıyor

Avrupa’nın İlk Şoförsüz Taksi Hizmetini Yandex Başlatıyor

Rus internet devi Yandex, Rusya’nın özel ekonomik bölgesi İnnopolis’te Avrupa’nın ilk kendi kendine çalışan ve şoförsüz hizmet veren taksi hizmeti ile test sürüşünü gerçekleştirecek.

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nde 2012 yılında teknoloji parkı olarak kurulan İnnopolis kenti bir ilke sahne olacak. Yandex, kentte kendi kendine hareket eden, şoförsüz taksinin test sürüşünü yapacak.

Avrupa için bir ilk olacak deneyim için yaklaşık 100 kişi kayıt yaptırdı. Katılımcılar üniversite, stadyum ve apartman blokları gibi farklı noktalarından şoförsüz taksiler ile kendilerini aldırabilecek.

Öte yandan Yandex hizmeti ilk etapta iki araçta kullanılacak, araçlar belirli noktalara ücretsiz taşıyacak. Araçlarda 3 yolcu yer alabilecek. Yandex’e göre, servis daha sonra geliştirilecek ve daha fazla araç ile varış noktası dahil edilecek.

Bu arada Yandex Genel Müdürü Elena Bunina da servisin ücretsiz olarak kullanılabileceğini söyledi.

Yandex ilk olarak 2017 yılında şoförsüz aracını çıkarmış ve bu piyasaya gireceğini açıklamıştı. Dünyanın farklı bölgelerinde de şoförsüz taksi hizmeti kullanıma girdi.

2016’da ABD merkezli NuTonomy şirketi Singapur’da böyle bir hizmeti başlattı. Tokyo’da da bu hafta benzer bir sürüş testi gerçekleştirildi, taksinin 2020 Olimpiyat Oyunları’ndan önce hizmete girmesi bekleniyor.

[post_kaynak url=”https://tr.sputniknews.com/bilim/201808301034966212-avrupa-ilk-soforsuz-taksi-hizmeti-rus-internet-devi-yandex/” baslik=”https://tr.sputniknews.com/bilim/201808301034966212-avrupa-ilk-soforsuz-taksi-hizmeti-rus-internet-devi-yandex/”]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap