1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Porsche’nin İlk Elektrikli Otomobili: Porsche Taycan

Porsche’nin İlk Elektrikli Otomobili: Porsche Taycan

Porsche’nin İlk Elektrikli Otomobili: Porsche Taycan

Alman otomobil devi Porsche, ilk tam elektrikli modelinin adını duyurdu. Porsche Taycan adındaki model, sıfırdan bir model olmasından ötürü “genç ve diri at” anlamındaki bu ismi taşıyacak.

Porsche, 70. yıl kutlamaları sırasında ilk tam elektrikli modelinin üretim versiyonunda hangi isme sahip olacağını açıkladı. Porsche CEO’su tarafından yapılan açıklamaya göre, Porsche’nin ilk tam elektrikli aracının adı “Taycan” olacak.

Şirketin CEO’su tarafından açıklanan bilgiye göreyse modelin adı Taycan oldu. Türkçe kökenli bir isim olan Taycan için CEO, “Canlı, Genç At” vurgusunun yapılmak istendiğini belirtti. Böylece markanın logosundaki at figürüne atıfta bulunulduğu gibi, üstelik bu isim, markanın bir diğer modeline verilen Macan ismiyle de oldukça uyumlu görünüyor.

Oliver Blume tarafından açıklanan Taycan, önümüzdeki yıl itibariyle üretim bandına çıkacak. Toplamda 592 beygir güç üretebilen iki elektrikli motorun kullanıldığı modelde yaklaşık 500 km menzil sunulacak. Bu değer, elektrikli Porsche Taycan’ın 0-100 km/s hızlanmasını 3.5 saniyede, 0-200 km/s hızlanmasını da 12 saniyede tamamlamasına imkan verecek.

Porsche Taycan konusunda oldukça iddialı olduğu konulardan biri ise şarj süresi olacak. Açıklananlara göre Porsche Taycan ile 4 dakikalık bir şarj sonrasında 100 km yol gidilebilecek. 15 dakikalık hızlı şarj sonrasında ise 380 km menzile ulaşmış olacak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap