1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Tesla’da Elon Musk İçin Oylama Yapıldı: Göreve Devam Edecek

Tesla’da Elon Musk İçin Oylama Yapıldı: Göreve Devam Edecek

Tesla’da Elon Musk İçin Oylama Yapıldı: Göreve Devam Edecek

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın hissedarları şirketinin dün yaptığı yıllık yönetim kurulu toplantısında Elon Musk’ın yönetim kurulu başkanlığından, kardeşi Kimbal Musk’ın da yönetim kurulu üyeliğinden alınması oyladı.

Tesla’nın önde gelen hissedarlarından Jing Zhao isimli yatırımcı, Musk’ın yönetim kurulu başkanlığını bırakarak bağımsız bir yönetici pozisyonunda olmasını önerdi. Bunun üzerine Musk’ın üst yönetici yani CEO olarak göreve devam edip etmemesi tartışmaya açıldı.

Elon Musk’ın Tesla’da şu an için %20’ye yakın bir hissesi bulunan Musk hem yönetim kurulunun başkanı hem de şirketin CEO’luk görevini yürütüyor. Tesla Motors, 2018’in ilk çeyreğinde 710 milyon dolar zarar ettiğini açıklamıştı.

Tesla Hissedarları Türkiye saatiyle 00.30’da başlayan toplantıda önce Tesla Genel Danışmanı Todd Maron konuştu. Maron, gündem maddelerini ve toplantının işleyişiyle ilgili genel bilgileri paylaştı.

Hissedarların oluşturduğu genel kurulun, Elon Musk ve yönetim kurulunun üç üyesi (Kimbal Musk, Antonio Gracias ve James Murdoch) hakkında yaptığı oylama, toplantının ikinci kısmında kamuoyuna kapalı gerçekleştirildi. Oylama sonucunda hissedarlar, Elon Musk’ın CEO’luk görevinin yanında yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürmesini onayladı.

Bu karar ile Elon Musk’ın kaderi Steve Jobs’a mı benzeyecek sorusu da geçersiz kalmış oldu. Zira Musk, Steve Jobs gibi kendi var ettiği firmadan kovulmayarak bu senaryoyu geçersiz kıldı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap