1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Vestel’in Yerli Otomobilinin Tasarımı Ortaya Çıktı!

Vestel’in Yerli Otomobilinin Tasarımı Ortaya Çıktı!

Vestel’in Yerli Otomobilinin Tasarımı Ortaya Çıktı!

Vestel otomobil tasarımı için tescil başvurusu yaptı. Yapılan başvuru ile “VEO” adı verilen otomobilin görselleri de ilk kez ortaya çıktı.

Yerli otomobil projesi kapsamında kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun 5 üyesinden biri olan Zorlu Holding’in ilk yerli otomobilinin tasarımları ortaya çıktı. Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na 7 Eylül 2018’de yapılan tescil başvurusunun 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Tasarımlar Bülteni’nde yer alan VEO adlı otomobilin görselleri ortaya çıktı. VEO’nun tasarımcılarının ise Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya olduğu görülüyor.

GÜNCELLEME: Vestel’in kendi markası ile bir otomobil geliştireceği yönündeki haberlerin dün haber sitelerinde paylaşılaması üzerine açıklama yapan Zorlu Holding, Vestel’in otomotiv sektörüne atılmak gibi bir planı olmadığını dile getirdi. Ve konu hakkında şunları söyledi;

“Bugün medyaya yansıyan “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda yer alan Zorlu Grubu’nun, Vestel Elektronik aracılığıyla otomobil tasarımı ile tescil başvurusu yaptığına yönelik” haberlerdeki bazı ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. Vestel’in geleceğin elektrikli otomobil dünyasına kendi markası ile otomobil üretmek gibi bir planı bulunmamaktadır. Haberlerde bahsi geçen VEO; 1600 kişiyi aşkın Ar‑Ge ekibi ile 8 Ar‑Ge merkezinde yürütülen kokpit tasarımları, şarj istasyonu tasarımları gibi otomobil elektroniğinin de içinde yer aldığı konsept çalışmalar sırasında ortaya çıkarak, başvurusu yapılmış bağımsız bir tasarım çalışmasıdır.

Bilindiği üzere Vestel, 2017 yılında yaptığı 408 patent başvurusu ile Avrupa Patent Ofisi’ne (European Patent Office) en çok patent başvurusu yapan ilk 100 şirket sıralamasındaki tek Türk şirketidir. Vestel olarak ilgi alanımızın sadece otomobil elektroniği olduğunun altını çizer, haberlerde bahsi geçen konunun Türkiye’nin yerli otomobil çalışmalarıyla hiçbir bağlantısı bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,
Zorlu Holding

“VEO” isimli Otomobilin Resimlerine Aşağıdan Bakabilirsiniz

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap