1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Alibaba’nın Kargolarını Robotlar Getirecek!

Alibaba’nın Kargolarını Robotlar Getirecek!

Alibaba’nın Kargolarını Robotlar Getirecek!

Çinli e-ticaret devi Alibaba, teslimat işini müşteriler için çok kolaylaştıracak önemli yenilikler duyurdu. Artık Alibaba‘dan alışveriş yapan müşterilerin  kargolarını sürücücüz robotlar getirecek.

Alibaba üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların kargolarını getirecek, G Plus adı verilen sürücücüz robot, LIDAR teknolojisini sayesinde nesnelerin ve yüzeylerin uzaklığını rahatlıkla anlayabiliyor. Saatte 9.3 mil hızla ilerleyen araç, yol üzerinde arabaların ya da yayaların olduğunu fark ettiğinde ise otomatik olarak hızını düşürüyor. G Plus’in arkasında taşıdığı teslimat kutusu, gönderilecek ürünlerin boyutuna göre değiştirilebiliyor. Teslimat yerine ulaştığında yüz tanıma sistemini kullanarak müşterinin kimliğini doğrulayabiliyor.

RoboSense firması ile Alibaba’nın ortaklaşa ürettiği G Plus, üç boyutlu haritasını anlık olarak çizerek rotasını oluşturabiliyor, aynı zamanda düşük maliyete sahip bir kargo aracı. Alibaba tarafından otonom aracın, klasik araba ve kamyonların lojistik giderlerine kıyasla masrafının oldukça az olduğu belirtildi.

Şirket, insansız kargo aracını Hangzhou‘da bulunan genel merkezi çevresindeki yollarda test ediyor. G Plus’ın üretimine 2018’in son dönemlerinde başlanması planlanıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap