İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. BİM’den Sahte Apple Ürünleri Konusunda Açıklama Geldi!

BİM’den Sahte Apple Ürünleri Konusunda Açıklama Geldi!

BİM’den Sahte Apple Ürünleri Konusunda Açıklama Geldi!

BİM, sahte olduğu iddia edilen Apple ürünleri hakkında açıklama yaptı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bim, ürünlerin sahte olduğu iddialarını yalanladı.

Geçtiğimiz günler sizlere ABD ile yaşanan kriz üzerine iPhone satışlarını durdurduğunu açıklayan BİM  Birleşik Mağazaları A.Ş’nin Apple marka kulaklık, adaptör, USB kablo gibi telefon aksesuarlarının sahte olduğu iddia edilmişti. Apple, BİM’e gönderdiği ihtarname ile söz konusu Apple ürünlerinin satışının durdurulmasını talep etmişti. BİM’de iddialar hakkında açıklamalarda bulundu.

 

BİM tarafından yapılan açıklamada, söz konusu ürünlerin ithalatçı firma tarafından verilen orijinal olduğu bilgisi ve güvencesi ile satışa sunulduğu dile getirildi. Apple şirketi tarafından gönderilen ihtarnamenin ardından araştırma başlattıklarını ve ürünleri satıştan çektiklerini ifade eden BİM, yapılan incelemeler sonrasında ürünlerin orijinal olduğunun savcılık kararı ile sabit olduğunu belirtti.

BİM Tarafından Yapılan Açıklama;

Bazı yayın kuruluşlarında BİM’de satılan Apple aksesuarlarının sahte olduğuna ilişkin yer alan haberlerin ardından kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Habere konu ürünler, ithalatçı firma tarafından verilen, ürünlerin orijinal olduğu bilgisi ve güvencesi ile satışa sunulmuştur. Fikri ve sınaî hakların korunması bilincine sahip olan BİM faaliyetlerini her zaman yasalar, ticari etik kurallar ve dürüstlük çerçevesi içinde yürütmektedir. Nitekim Apple şirketi tarafından gönderilen ihtarname ardından, ileri sürülen iddialar için şirketimiz tarafından araştırma başlatılmış ve iyi niyetli bir yaklaşımla bu ürünler satıştan çekilmiştir.

Daha sonra Apple tarafından ithalatçı firma aleyhine suç duyurusunda bulunulması üzerine, Savcılık tarafından atanan bilirkişi ürünleri incelemiş ve 10.05.2018 tarihli rapor ile söz konusu ürünlerin marka ve ürün kullanımı kapsamında birebir aynı ve orijinal oldukları sonucuna varılmıştır. 29.05.2018 tarihinde ithalatçı firma yetkilisi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, Apple tarafından savcılık kararına yapılan itiraz işleminin de reddi üzerine, söz konusu takipsizlik kararı kesinleşmiştir.

Yukarıda aktardığımız süreçten de görüldüğü gibi BİM Mağazaları’nda satışa sunulan ve tamamen iyi niyetli bir yaklaşım çerçevesinde satıştan kaldırılan ürünlerin orijinal olduğu savcılık kararı ile sabittir. Bu hukuksal ve etik duruma rağmen basına servis edilen ihtarname ile tek taraflı bir iddiaya dayanarak, ürünlerin taklit olduğu konusunda kesin hüküm varmış gibi gerçeğe aykırı haber yapılmıştır. Bu yaklaşım hukuk ve etik ilkeler ile bağdaşmamaktadır.”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap