1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Hollanda, Dünyanın İlk Yaşanabilir 3 Boyutlu Baskı Evlerini İnşa Edecek

Hollanda, Dünyanın İlk Yaşanabilir 3 Boyutlu Baskı Evlerini İnşa Edecek

Hollanda, Dünyanın İlk Yaşanabilir 3 Boyutlu Baskı Evlerini İnşa Edecek

Dünyanın ilk 3 boyutlu (3D) yazıcıdan çıkma, beton ve aynı zamanda yaşanabilir evleri, yakında zamanda Hollanda’nın Eindhoven şehrinde inşa edilmeye başlanacak.

Daha önceden de 3D yazıcıyla evler yapılmıştı. Ancak hiçbiri insanların yaşamasına uygun değildi. Bu yaratıcı projenin ardındaki Hollandalı ekip, yeni sistemin, inşaat sektöründe “devrim” niteliği taşıyacağını, başka enerji ve çevre dostu ev tasarımlarının önünü açacağını savunuyor.

Emlak geliştirme uzmanları, bu projenin Hollanda’da duvarcı sıkıntısına çözüm getirmenin yanı sıra inşaat sırasında çevreye verilen zararı ve maliyetleri de en aza indireceği görüşünde. “Milat Projesi” olarak anılan sitenin inşaatı sırasında normale kıyasla çok daha az çimento kullanılacak.

Kullanılan 3D yazıcı, esasen dev bir robot kol şekline sahip ve kremşanti kıvamında özel bir çimento püskürten bir de başlığı bulunuyor. Uygulama sırasında çimento, mimarın tasarımına uygun bir şekilde dökülüyor; duvar oluşturmak için kat üstüne kat geçiyor, bu sayede duvar daha da sağlamlaşıyor.

İnşaat firması Van Wijnen’deki yöneticilerden Rudy van Gurp, “Artık ev inşaatında kullanılan kalıplara ihtiyacımız yok; dolayısıyla gereğinden fazla çimento kullanmamız da söz konusu olmayacak” diye konuştu.

İlk etapta yeni evlerin iç ve dış duvarları tamamen yazıcıyla üretilecek. 3 katlı ve 3 odalı planlanan beşinci ev bittiğinde, kanalizasyon boruları ve diğer gerekli tesisatın da 3D yazıcı kullanılarak evlerin yapıldığı yerde üretilmesi ve bu şekilde maliyetin daha da düşmesi umuluyor. Ancak evlerin temeli yine geleneksel yöntemlere uygun şekilde atılacak.

İlk etapta ‘üretilecek’ beş ev, 2019’da satışa sunulacak. Ayrıca emlakçılar, evlerin tasarım fotoğraflarını internet sitelerine koyalı bir hafta bile geçmeden 20 aileden başvuru geldiğini söylüyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap