İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Türkiye’nin İlk Süpersonik Jet Eğitim Uçağı Projesi Hürjet’in Ön Tasarımı Tamamlandı
Trendlerdeki Yazı
reaksiyion-alkis

Türkiye’nin İlk Süpersonik Jet Eğitim Uçağı Projesi Hürjet’in Ön Tasarımı Tamamlandı

Türkiye'nin ilk süpersonik jet eğitim uçağı olacak Hürjet'in "ön tasarım gözden geçirme" aşaması başarıyla tamamladı.

Türkiye’nin İlk Süpersonik Jet Eğitim Uçağı Projesi Hürjet’in Ön Tasarımı Tamamlandı

Ağustos 2017 yılında TUSAŞ tarafından başlatılan süpersonik jet eğitim uçağı Hürjet projesi için yoğun bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Son olarak projenin kritik etaplarından biri olan ‘ön tasarım gözden geçirme’ (Preliminary Design Review/PDR) aşaması da başarıyla tamamlandı.

Yerli ve yabancı uzmanlar eşliğinde yapılan testlerden başarıyla geçen Hürjet, Uçuş Bilimleri, Uçak Yapısı, Uçak Sistemleri, Aviyonik ve Elektrik Sistemleri olmak üzere 4 farklı alanda testlere tabi tutuldu ve yetkili komitenin onayını almayı başardı.

Hürjet projesi, jet eğitimi için kullanılan T-38 ve Türk Yıldızları’nın gösterilerinde kullanılan F-5’lerin yerine geçmesi üzerine başlatılmıştı. 45 bin feet yüksekliğe kadar çıkabilecek Hürjet, 2 bin 592 kilometre menzile sahip olacak. Ayrıca Hürjet, 2 bin 721 kilogram yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

TSK’nın önemli güçlerinden biri olacak Hürjet, ilk olarak Aralık 2021’de prototipiyle karşımıza çıkacak. 2022’nin yazında ise ilk uçuşu için hazır hale getirilecek.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap