1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Türkiye’nin Rusya’dan Alacağı S-400 Hava Savunma Sistemi Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı
reaksiyion-sevdim

Türkiye’nin Rusya’dan Alacağı S-400 Hava Savunma Sistemi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

S-400 Nedir? Özellikleri Nelerdir? Gelin hep birlikte bakalım.

Türkiye’nin Rusya’dan Alacağı S-400 Hava Savunma Sistemi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Son zamanlarda gündemden düşmeyen Türkiye’nin Rusya’dan alacağı, ABD’nin de bu alıma engel olmaya çalıştığı S-400 hava savunma sistemi nedir? özellikleri nelerdir? inceleyelim.

S-400 Nedir?

S-400 Rusya’nın S-300’den bir üst modeli olarak geliştirdiği yeni nesil hava savunma sistemidir. Bu hava savunma sistemleri ilk kez Soğuk Savaş döneminde geliştirilmeye başlanmıştır. Bu sistemin son modeli Türkiye’nin de alacağı S-400 modelidir.

S-400’ün bir önceki nesli olan S-300’den en önemli farkı daha fazla hedefi aynı anda takip edilmesi ve gelişmiş elektronik karşı tedbirlere sahip olmasıdır. S-400’ün radarları hafif radar izine sahip hayalet uçaklarını dahi takip edebilme kabiliyetine sahiptir. Rusya’nın bu S-400 hava savunma sistemine şimdiye kadar bir çok devlet ilgi göstermiştir. Fakat bu sistemi sadece Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye Rusya’dan alabilmiştir.

S-400’ün Özellikleri Nelerdir?

S-400’ün kullandığı füzeler, kısa, orta ve uzun menzilli olmak üzere 3 çeşittir. Böyle seçilmesinin nedeni de aynı anda kullanabilmek içindir.

Orta menzile sahip 9M96 isimli füze 120 km menzile sahiptir. Bu aktif radar güdümlü füzenin hedefi vurma kabiliyeti 1 üzerinden 0.9’dur. İnsansız hava araçlarına karşı ise 0.8’lik bir vurma kabiliyetine sahiptir.

Uzun menzilli 40N6 isimli füze ise 400 km menzile sahiptir. Buda MIM-104 Patriot ve S-300’ün iki katı demektir. Bu füzenin hedefleri ise AWACS erken uyarı ve kontrol uçakları, sinyal karıştırıcı uçaklar ve balistik füzelerdir. Füzenin hızı 4.8 km/saniye’dir. Bu sayede füze bu hızda hareket eden hedefleri vurabiliyor.

Her hedefe 2 adet füze kitleyebilen S-400’ler, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabilme kabiliyetine sahiptir. Hedefe 10 saniyeden daha az sürede tepki verebilen sistem, en fazla 3 bin 500 kilometre uzaklıktan fırlatılan orta menzile sahip balistik füzeleri yok edebiliyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap