1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Türkiye’nin Yerli ve Milli İnsansız Kara Aracı ‘Boğaç’ Tanıtıldı

Türkiye’nin Yerli ve Milli İnsansız Kara Aracı ‘Boğaç’ Tanıtıldı

Yerli ve milli imkanlarla üretilen insansız kara aracı 'Boğaç' tanıtıldı.

Türkiye’nin Yerli ve Milli İnsansız Kara Aracı ‘Boğaç’ Tanıtıldı

Dünyada sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğu söylenen insansız kara aracının neredeyse aynısı Türkiye’de üretildi. Ankara’da bir Türk şirket tarafından üretilen insansız kara aracı İlk kez Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF) sergilendi.

Yerli imkanlarla ülkemizde üretilen 6×6 insansız kara aracı Boğaç, uzaktan kumandalı silah sistemiyle birlikte zorlu hava şartlarında zorlanmadan ilerleyebiliyor. Askerlerimizin yükünü hafifletebilmek amacıyla özel olarak üretilen Boğaç, askerleri takip edebiliyor ve aynı zamanda askerlere ait yükleri taşıyarak onlara teknolojik katır olabiliyor.

İnsansız kara aracı Boğaç’ın üretici şirketinin sahibi Ferhat Uğur’da konu hakkında yaptığı açıklamada, Bu insansız kara aracını emniyet güçlerinin üzerindeki yükü hafifletmek için otonom bir şekilde yaptıklarını ve bunu 6×6 teknolojik bir katır‘a benzettiklerini söyledi. Ayrıca Boğaç’ın Dünyadaki rakiplerinde ki silah sisteminin hep gövdeye monte edildiğini, bundan dolayı da düşman tarafından ele geçirildiği durumların olduğu belirtildi. Fakat Boğaç’ın silah sistemini içine gömdüklerini gerekli olduğunda dışarı çıkıp gerekli işlemleri yapmasını sağladıklarını açıkladı.

Ferhat Uğur açıklamasının devamında, Boğaç’ta bulunan tüm malzemelerin %100 yerli olduğunu belirtti. Ayrıca aracın öncelikle Türkiye için üretildiğini vurguladı ve 6 ülkeden daha talep olduğunu da söyledi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap