1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Uber Atina’da Faaliyetlerini Durduruyor!

Uber Atina’da Faaliyetlerini Durduruyor!

Uber Atina’da Faaliyetlerini Durduruyor!

Uber, Yunanistan’da mobil seyahat uygulamalarına ilişkin yeni düzenleme sonrasında Atina’da faaliyetlerini durdurmaya karar verdi.

Uber, Yunanistan’da yasal yönetmeliklerde yapılan yeni değişikliklerin hizmetlerini etkileyen hükümlere sahip olduğunu belirterek, bu yeni çerçevede 10 Nisan’dan itibaren UberX’in faaliyetlerini durdurma kararı alındığını açıkladı. Açıklamada, önümüzdeki süreçte Uber’in yeni durumu ve mevzuatı değerlendireceği, uygun bir çözüm bulmaya çalışacağı belirtildi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da 2014’te “Ubertaxi” ile piyasaya giren ve son 2,5 yıldır “UberX” ile hizmet veren firma, özellikle geçen yıl popülaritesini artırmasıyla taksicilerin tepkisini toplamaya başlamıştı. Atina’da sıklıkla Uber karşıtı grev ve gösteriler yaşanmıştı.

Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından getirilen Karayolları Trafik Kuralları ile ilgili kanun tasarısı kapsamında Uber ve ülkede popüler olarak hizmet veren Beat gibi mobil seyahat uygulamalarına ilişkin düzenlemeler, Yunanistan Meclisi tarafından oylanarak yasalaştırıldı. Böylece, Uber’e ilişkin Yunanistan’da ilk kez düzenleme getirildi.

Söz konusu düzenlemeye göre, Uber ve benzeri uygulamaların, yetkili makama 1000 avroluk harç bedeli ödeyerek lisans alması zorunlu tutuluyor. Ayrıca, artık bu tür firmaların yasal temsilci göstermesi ve bununla birlikte bir ofis açması ön koşulu getirildi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap