İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Yerli Helikopter T625 İlk Kez Motor Çalıştırdı!

Yerli Helikopter T625 İlk Kez Motor Çalıştırdı!

Yerli Helikopter T625 İlk Kez Motor Çalıştırdı!

Türkiye’nin ilk yerli helikopterlerinden birisi olan T625 Genel Maksat Helikopteri ilk kez motor çalıştırdı.

Yerli helikopterin motor çalıştırma ve yer testleri başarıyla tamamlandı. Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen yerli helikopter 12 yolcu kapasiteli olacak.

Konu hakkında açıklamada bulunan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, “Özgün helikopterimiz T625´in sistem entegrasyonu tamamlanarak motor çalıştırma ile yer testleri başladı. TUSAŞ personelini, SSB proje ekiplerini ve tüm emeği geçenleri tebrik eder teşekkürlerimi sunarım. Milletimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Yerli helikopterin aviyonik sistemleri, gövde, rotor sistemi, iniş takımı gibi sistemlerinin tamamı TUSAŞ’ın imzasını taşıyor. Helikopter, VIP, Kargo, Hava Ambulans, Arama Kurtarma, Kıyı Ötesi Taşıma gibi birçok görevde kullanılabilecek.

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi etkin bir şekilde faaliyet gösterebileceği belirtilen T625 Genel Maksat Helikopterin ilk uçuşunu bu yıl gerçekleştirmesi planlanırken helikopterin 2021 yılında seri üretime geçeceği öngörülüyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap