İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Yerli İnsansız Deniz Aracı: WATTOZZ

Yerli İnsansız Deniz Aracı: WATTOZZ

Yerli İnsansız Deniz Aracı: WATTOZZ

Türk sularının güvenliğini sağlama konusunda büyük bir adım atıldı. Çok yakında denizlere salınacak Wattozz isimli insansız deniz araçları, her türlü denizaltı ve gemiye yapışıp imha edebilecek.

Zeytin Dalı Harekatı’nda üstün başarılar gösteren SİHA’ların ardından Türk bilim adamları yüzde yüz yerli ve milli silahlı insansız deniz aracı üretmek için kolları sıvadılar. Bu çerçevede Albayraklar Savunma öncülüğünde, Karadeniz Teknik Üniversitesi denetiminde yürütülen ’Wattozz’ Projesi duyuruldu.

Görünüm itibariyle Vatoz balığına benzeyen silahlı insansız deniz aracı ‘Wattozz’ Türk deniz sularında güvenliği sağlayacak. SİDA’lar su altında balina, yunus balığı gibi hayvanların çıkardığına benzer nitelikte kriptolu akustik ses dalgaları ile kontrol ediliyor. Normalde bir gözlem aracı olarak tasarlanan milli insansız deniz araçları askeri alanlarda da kullanılabilecek.

Wattozz’lar elektro manyetik mıknatıslarla kara sularına giren 10 milyar dolarlık bir uçak gemisinin altına yapışarak patlatabilecek güce sahip olacak. Silikon kaplı dış gövdeleriyle canlı bir vatoz balığı ile hemen hemen aynı görünüm, boyut ve hareket yeteneğine sahip olmalarının yanısıra uyku modunda deniz zemininde hareketsiz durabilme özelliği ve sinyal emici boya ile kaplanmış iç kabukları sayesinde radarlar tarafından ne deniz zemininde ne de hareket halindeyken tespit edilemiyorlar.

Bu silahlı insansız denizaltılar (SİDA) kara sularında olası bir saldırı anında hedefteki bir denizaltıyı ya da savaş gemisini batırmaya sebep olacak bir bombayı söz konusu hedefe ulaştırma ve patlatma özelliğine de sahip olacaklar.

Proje tanıtımında konuşan Albayraklar Savunma ve Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Albayrak, “Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Bizler taşın altına elimizi koyma düşüncesiyle KTÜ hocaları ve bilim adamlarıyla 2 yılı aşkın süredir bir proje üzerinde çalıştık. Hocalarımızın yapmış oldukları projeyi sizlere sunacağız. Bu milli bir silahtır. Ülkemiz için yapılmış bir projedir. 3 ay sonra projenin lansmanını Ankara’da yapacağız” diye konuştu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap