1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Türkiye’de Facebook Hakkında Soruşturma Başlattı!

Türkiye’de Facebook Hakkında Soruşturma Başlattı!

Türkiye’de Facebook Hakkında Soruşturma Başlattı!

Gizlilik ihlali nedeniyle birçok ülkede hakkında soruşturma başlatılan Facebook’a bir soruşturma da Türkiye’den geldi.

Gelen son bilgilere göre Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, sosyal medya devi Facebook hakkında çok yönlü inceleme başlattıklarını açıkladı.

Faruk Bilir, “Özel komisyon kuruldu. Biz bilgilerimizi sosyal medya kuruluşlarına açık rızamızla vermiş olabiliriz. Veriler amaç dışı kullanılırsa bunun adı veri istismarı olur” dedi.

http://www.milliyet.com.tr/dugmeye-basildi-facebook-a-ekonomi-2817650/

Faruk Bilir, kullanıcılardan elde edilen bilgilerin izinsiz halde kullanıldığı tespit edilmesi halinde de sosyal medya devine 1 milyon 200 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabileceğini açıkladı.

Son zamanlarda çıkan haberlerde WhatsApp’ın parmak izi gibi yeni önemler alacağı duyurulmuştu. Bilir, güvenlik amaçlı olarak uygulamalarda yüz tanıma, avuç okuma, parmak izi ve retina gibi bilgilerin kaydettirilmesine dikkat çekerek bu bilgilerin önemli olduğunu ve kaydettirildiği takdirde silinmesinin çok zor olduğunu belirtti.

Nisan 2018’de Facebook hakkında inceleme başlattıklarını belirten Bilir, “Çok yönlü bir araştırma yapıyoruz. Özel komisyon kuruldu. Diyelim, buraya bir resim ekledik. Amacım profil oluşturmak. Ancak oradaki resimlerden algoritmalarla bir profilleme yapılması doğru değil. Benim hakkımda ‘ayın 15’inde alışveriş yapar, genelde takım giyer, taksit yaptırır’ şeklinde profillemeye izin verilmiyor. Bunlar araştırılacak” açıklamasını yaptı.

http://www.milliyet.com.tr/dugmeye-basildi-facebook-a-ekonomi-2817650/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap