1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Uganda’da Sosyal Medya Kullanıcılarından Vergi Alınacak

Uganda’da Sosyal Medya Kullanıcılarından Vergi Alınacak

Uganda’da Sosyal Medya Kullanıcılarından Vergi Alınacak

Uganda Parlamentosu, sosyal medya kullananların vergi ödemesini öngören yasayı onayladı. Yasaya göre artık, Facebook, WhatsApp, Viber ve Twitter gibi sosyal medya platformlarını kullananlar 200 Şilin (5 cent) vergi ödemek zorunda kalacak.

Uganda Parlamentosu bugün oldukça tartışılacak bir karara imza attı. Ülkede yeni çıkarılan bir yasaya göre artık Twitter, Facebook, Instagram veya WhatsApp gibi sosyal medya platformlarını kullanan kişilerden vergi alınması kararlaştırıldı. Parlamento’dan geçen yasaya göre bundan böyle sosyal medya kullanıcıları günlük 200 Uganda Şilini (5 cent) vergi ödeyecek.

Yasaya karşı çıkan genç milletvekilleri yeni uygulamanın çifte vergilendirme olduğunu öne sürerek, bundan en çok etkilenecek olanın günlük 1 dolar bile kazanamayan fakir halk olacağını ifade etti.

Maliye Bakanı David Bahati parlamentoda yaptığı konuşmada, vergilerin Uganda’nın giderek büyüyen ulusal borcunu ödeyebilmesi için gerekli olduğunu söyledi.

Ülkedeki 23,6 milyon cep telefonu kullanıcısından sadece 17 milyonu internet kullanıyor. Bu nedenle, yetkili makamların sosyal medya sitelerine giren Ugandalıları nasıl tespit edeceği de belli değil.

Cumhurbaşkanı Museveni yasayı geçen Mart’a gündeme geçirmiş ve Maliye Bakanı’na yazdığı mektupta, sosyal medyadan alınacak vergiyle elde edilecek gelirin ülkenin “dedikodunun yol açtığı sonuçlarla başa çıkmasında yardımcı olacağını” söylemişti.

Museveni, eğitim ve bilgi edinme alanında faydalı bulunan normal internet kullanımından ise vergi talep edilmemesi gerektiğini savunmuştu. Yeni yasa 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek, ancak nasıl uygulanacağı henüz bilinmiyor.

Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni’nin 2016 seçimlerinde sosyal medya uygulamalarına erişimi askıya almasının ardından gelen bu yasağın siyasi olduğu düşünülüyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap