İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Ay’a Ayak Basılan Anın Görüntüleri Açık Artırmaya Çıkıyor

Ay’a Ayak Basılan Anın Görüntüleri Açık Artırmaya Çıkıyor

Ay'a ayak basılan anın görüntüleri 700 bin dolardan açık arttırmaya çıkacak.

Ay’a Ayak Basılan Anın Görüntüleri Açık Artırmaya Çıkıyor

20 Temmuz’da tarihinde Ay’a ayak basılışının 50. yıl dönümü. Bu özel günde Ay’a ilk ayak basılışının görüntülerinin yer aldığı 3 kaset 700 bin dolardan açık artırmaya çıkacak.

Bu Görüntüler 1976’da Yanlışlıkla 217 Dolara Satılmıştı

Ay’a ayak basılışının yer aldığı bu görüntüler 1976 yılında bir NASA stajyeri olan Gary George’a, bir açık arttırmada yanlışlıkla diğer 65 kaset ile birlikte 217 dolar 77 cente satılmıştı.

NASA’dan aldığı bu kasetlerin bazılarını yerel televizyon kuruluşlarına da satan George, bahsi geçen bu 3 kasedi babasının tavsiyesi üstüne satmamış ve elinde tutmuştu.

Ay’a ayak basılışının 50. yıl dönümü olması sebebiyle NASA, içerisinde Astronot Neil Amstrong’un Ay’a ilk ayak basış anının görüntüleri ve o dönem ki ABD başkanı Richard Nixon’ın konuşmasının yer aldığı o görüntüleri aramaya başlamıştı. George’da kasetleri ilk kez izlemiş ve aranan görüntülerin kendisindeki görüntüler olduğunu fark etmişti.

2 Milyon Dolara Alıcı Bulabileceği Söyleniyor

Söz konusu kasetler, 20 Temmuz’da Sotheby müzayede evinde 700 bin dolardan satışa sunulacak. Söylenenler ise bu kasetlerin 2 milyon dolardan alıcı bulabileceği yönünde.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap