1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Evren, Uzay ve Canlılar Hakkında 5 Çarpıcı Bilgi

Evren, Uzay ve Canlılar Hakkında 5 Çarpıcı Bilgi

Evren, Uzay ve Canlılar Hakkında 5 Çarpıcı Bilgi

Uzay hakkında daha önce pek duymadığınızı düşündüğümüz 5 çarpıcı bilgiyi sizler için derledik.

1. Uzay istasyonunda çalışan astronotlar uzay yürüyüşünü tamamladıktan sonra istasyona geri dönüp kaskını çıkardığında etrafı tuhaf bir kokun kapladığını söylüyorlar. Astronotlar uzayın yanmış et, ısınmış metal ve kaynak yapılırken çıkan duman gibi koktuğunu söylüyor.

2. Yıldızların doğum ve ölümleri anında gerçekleşmese de bu süreç oldukça sık olur. Samanyolu içinde gözlemlenen yıldız oluşumu ve süpernova olaylarından yola çıkan gökbilimciler, gözlemlenebilir evrende her gün 275 milyon yıldızın doğduğunu ve öldüğünü tahmin ediyorlar. Bu rakam toplanınca 1 yılda 100 milyardan fazla ediyor.

3. Dünya’nın en dayanıklı hayvanı olarak bilinen Tardigradlar ya da diğer adıyla su ayıları Uzay’da dahi 10 gün yaşayabilmektedirler.

4. Dünya’da bulunan en yüksek dağ 8.848 metre ile Everest Dağıdır. Kızıl Gezegen Mars’ta bulunan Olympus Dağı ise Everest’in 3 katıdır. Yani Olympus dağı o kadar yüksektir ki bu dağın zirvesi Mars’ın atmosferinin dışına kadar çıkmakta.

5. 2004 yılında Geoffrey Marcy ve Dr. Paul Butler’ın başlarında bulundukları bir araştırma grubu tarafından 33 ışık yılı uzaklıkta Gliese 436 b adlı bir gezegen bulundu. Bu gezegenin yüzeyi 400° dereceden fazla sıcaklığa sahip olmasına rağmen, gezegen tamamen buzla kaplıdır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap