1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Microsoft, GitHub’ı 7.5 Milyar Dolara Satın Aldı!

Microsoft, GitHub’ı 7.5 Milyar Dolara Satın Aldı!

Microsoft, GitHub’ı 7.5 Milyar Dolara Satın Aldı!

Microsoft, açık kaynak kodlu yazılımların paylaşıldığı GitHub’ı, 7.5 milyar dolar ödeyerek satın aldığını resmi olarak açıkladı.

Microsoft’un Github’ı satın almak istediğine dair söylentiler son günlerde dolaşmaya başlamıştı. Ancak bu haberler resmi olarak doğrulanmıyordu. Beklenen açıklama en sonunda geldi ve Microsoft’un GitHub’ı 7.5 milyar Dolar’a satın aldığını açıkladı.

İddialar GitHub’ın Microsoft’a 5 milyar dolar karşılığında satıldığı yönündeydi. Ayrıca son dönemdeki değeri 2 milyar doların üzerindeydi. Bu da demek oluyor ki, GitHub’ın Microsoft’a son derece yüksek bir fiyata satıldığını gösteriyor.

Satın alma sonrası Microsoft’un blogundan yapılan açıklamada, yazılımcılara daha fazla destek vermek için Github’ı Microsoft ekibine kattıklarını belirtildi. Açıklamada, “Zeki bulut çağı artık üzerimizde. Bu yeni çağı yazılımcıları inşa ediyor ve Github da onların evi. Büyük şirketlerden küçük startuplara kadar çok büyük bir kitleye hitap ediyorlar” denildi.

Yapılan 7,5 milyar dolarlık anlaşmadan sonra, GitHub’ın kurucusu ve CEO’su olan Chris Wanstrath’in yerine Xamarin’in eski yöneticisi Nat Friedman CEO’luk görevine getirilecek.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap