1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Türkiye’nin İlk Yazılım Firmasının Trajikomik Hikayesi

Türkiye’nin İlk Yazılım Firmasının Trajikomik Hikayesi

Türkiye’nin İlk Yazılım Firmasının Trajikomik Hikayesi

Yeniliğe ayak uydurma konusunda sıkıntılı bir memleketiz. Bundan 25 sene önce yaşanan buna en büyük örneklerinden biri olan trajikomik hikaye.

Vergi memurlarının yazılım konusunda bir fikrinin olmaması sonucu mahkemelik olan Netaş’ın Ar-Ge Direktörlüğünü yürüten Ali Akurgal’ın yaşadığı trajikomik olaylar silsilesini okuyalım.

Soru: 1992’de netaş’ta çalıştığınız sırada, ingiltere’ye yaptığınız yazılım ihracatı için vergi memurları mal çıkışı yok, bu hayali ihracat demiş. Hatta mahkemelik bile olmuşsunuz. Bu anınızı paylaşır mısınız bizimle?

– O zaman internet yok. hazırlanan yazılım paketini çatıdaki çanak antenle, 128kb/s hızla, ingiltere’ye yolladık. Faturayı da postaladık. 2 milyon dolar ödeme yaptılar. Aradan 3-4 ay geçti,vergi memurları gelip “siz 2 milyon dolarlık fatura kesmişsiniz ve bu para ödenmiş ama mal çıkışı yok, bu hayali ihracat” dedi.

– Ben de vergi memurunu ar-ge bölümüne götürüp bir bilgisayarın başına oturttum.”şu ‘enter’ tuşuna basar mısınız” dedim. O da bastı. “şu an 300 dolarlık ihracat yaptınız” dedim. Adam ortak olmuş olduğu için biraz içerledi (gülüyor). Sonra yazılım nedir, uydu bağlantısı nedir, bu ne kadar para eder, bunları anlattık. Adamlar anladılar ama mevzuata göre mal çıkışı olmak zorunda.

– O dönem cd yok, hatta kaset bile yok, makaralı bant kullanılıyor. Biz de yazılımı iki makaraya kaydettik ve gümrük komisyoncusuna verdik. Ancak gümrük memuru, “tırlar nerede?” diye sormuş. Komisyoncu “tır yok, tüm mal bu iki makara” demiş. Gümrük memuru iki makaranın 2 milyon dolar edebileceğine inanmadığı için işlemi yapmamış. Mahkemeye gidildi, bilirkişi heyeti kuruldu, bizim makaralardaki yazılımın 2 milyon dolar edip etmeyeceğini incelediler. Nasıl incelediler bilmiyorum ama en sonunda mahkemeyi kazandık.

– Bu kez aynı komisyoncu, aynı gümrük memuruna aynı makaraları mahkeme kararı ile götürüp işlemi yeniden başlattı. Ancak işlem sırasında, ihraç malının birim fiyatının girilmesi gerekiyormuş. Bakmışlar zarfta teyp bandı var, makarası 1.000 metreden 2.000 metre yazılım diye yazmışlar. Böylece Türkiye’den ihraç edilen ilk yazılımın birimi metre olarak tescillendi. 🙂 🙂

Yorum Yap

Yazar Hakkında

TeknoKral.Net'in Kurucusu ve aynı zamanda sitede yazar.

Yorum Yap